Studimet këshillojnë, hidhni tej telefonat dhe lexoni poezi, sepse…

books-poetryPsikologët tregojnë se leximi i poezisë, është një rrugë për të arritur një vetë-kuptim më të mire. Rëndësia saj është shumë e madhe, pa marrë parasysh nëse vetëm e lexoni atë, apo e shkruani, sepse ajo na mëson t’i kushtojmë vëmendje: një fjale, një fraze, një linje, një ideje, apo një objekti.
Në qoftë se për vetëm për disa çaste, ne jemi të lidhur me poezi plotësisht, heqim milion mendime nga kokat tona, largohemi nga përdorimi këmbëngulës i telefonave celularë, largojmë rëndësinë e peshës së obligimeve ditore.
Nuk ka rëndësi në qoftë se ne e kuptojmë plotësisht poezinë, në fakt, është ndoshta më mirë nëse nuk e kuptojmë, atëherë ne përqendrohemi në fjalët edhe më gjatë dhe ndoshta edhe të kthehemi për t’i lexuar ato përsëri.
Një 61-vjecare bie në prangat e policisë pasi iu gjet armë në banesë. Policia e Krujës, me arrestimin e 61­vjeçares Ahmedie Krashi, pasi iu gjet në shtëpi një pushkë pa leje dhe 6 copë fieshekë, zbuloi se kjo e fundit ishte ndër personat krtyesor të dyshuar për vrasjen e të shoqit në vitin 2013-të, ngjarje për të cilën ndodhet aktualisht i arrestuar djali i saj.

LEXO EDHE:  Kurrë mos i neglizhoni këto shenja! Janë shumë domethënëse për të ardhmen

Njoftimi policisë:
“Gjatë kontrollit të ushtruar nga Efektivat e Policisë në banesën e saj u gjetën dhe u sekuestruan në cilësinë e provave materiale: • një pushkë, model 56 dhe • 6 copë fishekë, model 56 , të cilat i mbante pa leje. Shtetësia e mësipërme ka qenë e dyshuar për vrasjen e bashkëshortit të saj, ngjarje për të cilën aktualisht ndodhet i arrestuar djali i saj. Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Krujë për veprime të mëtejshme për veprën penale” Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe e municionit’’
LAJMI PER VRASJEN NË 2013
Vrasja e Dali Krashit 64 vjeç ka ndodhur në fshatin Tapizë të Krujës, ndërsa për krimin u arrestua i biri 18-vjeçar në atë kohë Ardit Krashi, por e dyshuar ishte edhe nëna e tij Ahmedie Krashi. Sipas dëshmisë së këtij të fundit, i ati kishte shkaur i dehur në banesë dhe ka nisur të rrahë të gjithë anëtarët e familjes, në përpjekje për ta ndaluar, ai e ka goditur në kokë për vdekje. “E nxora jashtë dhe e lidha këmbë e duar. Nuk e dija që kishte vdekur”­ është shprehur 18-­vjeçari.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here