Reagimi/ “Shpëtova mrekullisht, duhet të isha në avionin e Chapecoense”

futbollisti-avioni-i-rrezuarNjë tragjedi që mbetet e paharrueshme, nga ato që të lënë pa fjalë. Skuadra e Chapecoense, një nga përrallat e futbollit modern, nuk ekziston më. Një përplasje, në orën 22:34 me orën vendase (04:34 me orën tonë) në mbrëmjen e së hënës, 50 kilometra larg Medellin, ka shkatërruar gjithçka. Nga 78 njerëzit e pranishëm në avion, vetëm gjashtë kanë mbijetuar.

24 orë më pas mbetet dhimbja dhe asnjë fjalë nuk mund të mbushë boshllëkun, ato kujtime të paharrueshme. Pastaj vijnë historitë e ndryshme për ata që ishin dhe që për arsye të ndryshme duhet të ishin në avion. Histori si ajo e Edmundo, që luajti për tre vjet në Serie A me Fiorentinën dhe Napoli, ish-lojtar i “Selesao”, aktualisht komentator i “Fox Sports Brasile”. Ai duhet të ishin në avion, por një problem personal i shpëtoi jetën.

Kliko per me shume info

“Them shpesh që futbolli është një metaforë e jetës dhe ndoshta kjo është arsyeja për të cilën ndihem i trishtuar…” shkroi në “Instagram”, Edmundo, që më pas vazhdonte: “Ishim dashuruar me Chapecoense sepse ishin djem si ne, djem që po ndiqnin një ëndërr.” Më pas, i ftuar në emisionin televiziv “”Good Morning Fox”, ish-sulmuesi ka treguar mes lotëve një episod: “Duhet të isha edhe unë në bord, por qëndrova në Brazil sepse kisha një punë personale.” Në vend të tij u ngjit në bord kolegu Mario Sergio, ish-futbollist i Fluminense, Botafogo dhe Palmeiras. Një nga 21 gazetarët që humbën jetën në ngjarjen tragjike.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.