A do të takohej Rama me Vladimir Putin? Ja si përgjigjet Rama

edi-rama16Kryeministri Edi Rama është shprehur se Rusia nuk është armik i Shqipërisë edhe pse ka një strategji për të rritur ndikimin në Ballkan. Edi Rama thotë se drejtimi Perëndimor i Shqipërisë nuk e pengon që të ketë dialog me Rusinë.

I pyetur nëse do ta takonte Presidentin rus, Putin, kreu i qeverisë tha se nuk do të nguronte.

“Rusia ka një strategji për të qenë më influente në rajonin tonë. Në anë e BE ka luhatje të qarta të ndjeshme, të prekshme në politikën e zgjerimit, që në këndvështrimin tim janë luhatet strategjikisht dhe plotësisht të gabuar. Ndërsa nga ana tjetër strategjia e Rusisë është shumë e qartë për të pasur ndikim në rajonin tonë”, u shpreh Rama./LajmiFundit.al/

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Ironizoi protestën e PD, Robert Ndrenika ironi kreut të Teatrit: Që kur ke filluar të bësh ham-ham

Drejtori i Teatrit Kombëtar Hervin Çuli në një status në faqen e ...