Kina do e ndalojë shitjen e fildishit për të shpëtuar elefantët

Kina ka njoftuar se planifikon ndërprerjen e tregtisë me fildish në fund të vitit 2017, vendim ky që ka për qëllim zbutjen e vrasjeve masive të elefantëve afrikanë.

Qeveria kineze ka thënë mbrëmë se do e shpallë të paligjshme shitjen dhe procesimin e fildishit dhe prodhimeve të saj përgjatë vitit të ardhshëm.
Grupet ambientaliste e kanë përshëndetur këtë vendim të cilin e vlerësojnë si veprim që do sjellë ndryshim për elefantët afrikanë pasi tregu i madh kinez i fildishit ka shkaktuar vrasjet të mëdha të kësaj kafshe në Afrikë.

Numri i elefantëve afrikanë ka rënë për 30 % nga viti 2007 deri më vitin 2014 duke mbetur vetëm 352 mijë elefantë të tillë për shkak të vrasjes me qëllim shitjen apo përpunimin e fildishit, thuhet në një studim të publikuar gjatë këtij viti.

Organizata të ndryshme thonë se grupe kriminale e kanë shfrytëzuar tregun e ligjshëm kinez të fildishit për të mbuluar shitjen e paligjshme të çatallëve të elefantëve.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Të shtëna me armë zjarri në Monte Karlo, grabitje spektakolare e “gjigandit” të bizhuterive

Të shtëna armësh janë degjuar sot nga turistët në rrugët e Monte ...