Familja shqiptare e kërcënuar: Duan të na dëbojnë nga Gjermania, por…

Familja Berisha është integruar plotësisht në Gjermani dhe ndjehen si gjermanë, por përkundër kësaj, ajo pritet të dëbohet për në Kosovë, shkruan ‘sz-online.de’.

Kryefamiljar është Muharrem Berisha, e me të jetojnë edhe gruaja Vjollca Nebihi dhe dy fëmijët, Ledioni (4) dhe Lea (1), përcjell albinfo.ch.

Kliko per me shume info

Ledioni po e rregullon bredhin e Krishtlindjes, ndërsa në të ardhmen dëshiron të bëhet futbollist, ose edhe boksier. Këtë e thotë pastër në gjuhën gjermane, që e flet shumë mirë.

LEXO EDHE:  Vdes aktori shqiptar, ja çfarë shkroi për herë të fundit në rrjetet sociale

Kushdo që troket në derë, ai e di se është policia. “Unë sdua që ata të vijnë”, thotë ai. Por, babai i tij me të qeshur thotë. “Jo, Ledi, policia është e mirë. Ata vijnë për të ndihmuar”, mund t’i shpjegojë 29-vjeçari, edhe pse djali nuk duket i bindur.

Ledioni është katër-vjeçar dhe ka lindur në Kosovë, kurse tani po jeton në Gjermani për vitin e dytë rresht në Meissen, pastaj në fshatin Perba në Nossen. Motra e tij është Lea, e cila është një-vjeçare dhe mundohet të flasë gjermanisht dhe shqip, ndërsa familja shqiptare ka frikë se ata do të dëbohen në Kosovë.

LEXO EDHE:  Ngjarja e rëndë në Kanada, kush është shqiptari që ndihmoi viktimat e sulmit

Familja shqiptare është në Gjermani nga shkurti i vitit 2015 dhe disa herë i janë refuzuar letrat. Kosova është në mesin e vendeve të sigurta dhe dëbimi pothuajse është i sigurt.

Shumica e shqiptarëve të Kosovës dhe azilkërkuesit tjerë të cilët kanë jetuar në Perba, tashmë janë larguar. Një familje tjetër është nga Kosova, një nga Serbia dhe dy nga Siria.

LEXO EDHE:  Aksident me të plagosur në Fushë-Krujë, përplasen “gjigantët”

Ata janë myslimanë, liberal dhe festa e Krishtlindjeve nuk ju pengon, kurse gruaja e tij bart shami. Ndonjëherë mund të pinë ndonjë birrë.

“Unë dhe familja ime ndihemi gjermanë dhe nuk duam të kthehemi në Kosovë”, thotë ndër të tjera Muharrem Berisha.

Kliko per me shume info

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here