EUROPOL jep alarmin: Presim sulme terroriste, ja vendet e rrezikut

kercenimi-isisAgjencia policore e Bashkimit Evropian ka paralajmëruar për mundësinë e sulmeve të reja të militantëve të Shtetit Islamik.

Përmes një raporti të sotëm, më 2 dhjetor, EUROPOL ka thënë se në Evropë ka të paktën disa dhjetëra persona që ka mundësi të kryejnë sulme terroriste.

Raporti paralajmëron se sulmet gjatë dy viteve të fundit në Francë dhe Belgjikë tregojnë se ekstremistët mund të planifikojnë në mënyrë efektive sulme komplekse.

Gjithashtu në raport theksohet se taktika e përdorimit të bombave të vendosura në vetura mund të përdoret edhe në Evropë.

Por duhet pasur parasysh se ka një ndryshim edhe në objektiva, duke kaluar nga sulmet ndaj personelit policor apo ushtarak tek ato që i cilëson si “objektiva të buta”.

Kjo sqarohet më së miri sipas raportit në sulmin në Paris, ku u sulmua një klub nate dhe një stadium futbolli.

Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

srebrenica

Aktakuzë ndaj 6 serbëve të Bosnjës për krime afër Srebrenicës

Një prokuror boshnjak ka akuzuar gjashtë serbë të Bosnjës dhe Hercegovinës për ...