Zgjedhjet ne SHBA, Donald Trump shpall fitoren: Klinton me uroi, do bashkoj kombin

Donald Trump shpall fitoren. Ne nje deklarate ai tha se do punoje per bashkimin e kombit.
Trump tha se e pergezoi rivalen Hillari Klinton per fushaten e saj. Ai tha se Klinton e telefoi dhe e uroi per fitoren.

clinton-trumpKanë mbetur edhe pak shtete amerikane ku ende nuk ka një rezultat për zgjedhjet Presidenciale, por megjithatë duket se Donald Trump po shkon drejt triumfit.
Deri tani sipas projeksionit të CNN, kandidati republikan ka arritur të marrë 244 vota elektorale, ndërsa Hillary Clinton ka siguruar 215 vota elektorale.

Kliko per me shume info

Ndërkohë Trump ka siguruar fitoren edhe në shtetin e Floridas, e cila ka 29 vota elektorale, por ishte një prej shteteve më të lëkundura dhe që pritej të vendoste shumë në këto zgjedhje. Ndërsa tashmë është shteti i Michigan shpresa e fundit e Clinton, megjithëse edhe këtu është Trump në avantazh.

LEXO EDHE:  Grabitësit vranë pronarin e dyqanit në Kamëz, policia reagon ashpër: Shpërblim për kapjen e autorëve

Republikanët po shkojnë drejt një suksesi absolut, ku janë pranë kontrollin të Senatit, Kongresit dhe Shtëpisë së Bardhë.

Shtetet e fituara nga Clinton

Vermont – 3 vota elektorale
Massachusetts – 11 vota elektorale
Rhode Island – 4 vota elektorale
New Jersey – 14 vota elektorale
Maryland – 10 vota elektorale
Delaware – 3 vota elektorale
Washington, D.C – 3 vota elektorale
Illinois – 20 vota elektorale
New York – 29 vota elektorale
Connecticut – 7 vota elektorale
New Mexico – 5 vota elektorale
Virginia – 13 vota elektorale
Colorado – 9 vota elektorale
Hawaii – 4 vota elektorale
Oregon – 7 vota elektorale
California – 55 vota elektorale
Washington – 12 vota elektorale
Nevada – 6 vota elektorale

LEXO EDHE:  Tentativë grabitje me armë në Kamëz, vritet pronari i dyqanit, plagoset rëndë e shoqja

Shtetet e fituara nga Trump

Indiana – 11 vota elektorale
Kentucky – 8 vota elektorale
West Virginia – 5 vota elektorale
Teeneesse – 11 vota elektorale
Mississippi – 6 vota elektorale
Oklahoma – 7 vota elektorale
North Dakota – 3 vota elektorale
South Dakota – 3 vota elektorale
Wyoming – 3 vota elektorale
Nebraska – 3 vota elektorale
Arkansas – 6 vota elektorale
Kansas -6 vota elektorale
Texas – 38 vota elektorale
Tennessee – 11 vota elektorale
Alabama – 9 vota elektorale
South Carolina – 9 vota elektorale
Ohio – 18 9 vota elektorale
Missouri – 10 vota elektorale
Montana – 3 vota elektorale
Idaho – 4 vota elektorale
North Carolina – 15 vota elektorale
Florida – 29 vota elektorale
Georgia – 16 vota elektorale
Iowa – 6 vota elektorale
Utah – 6 vota elektorale

LEXO EDHE:  Denoncimi: Si më përdhunoi 17-vjeçari, ja si qëndron e vërteta e të miturës nga Tirana

Kandidatëve për t’u zgjedhur në krye të Shtëpisë së  Bardhë i duhet të sigurojnë 270 vota elektorale.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here