Vjosa del nga shtrati, ujërat përmbytin zonën e Urës së Mifolit

vjosaaNiveli i prurjeve në lumin Vjosë eshte rritur ne oret e mbremjes duke sjelle daljen nga shtrati.

Mbrëmjen e te martes, ujërat kanë vërshuar në disa hektarë tokë, duke shkaktuar dëme të mëdha në zonën e Urës së Mifolit.

Nga vërshimi i lumit, rezulton të jetë përmbytur edhe rruga e Selenicës, në vendin e quajtur Bishti i Malit.

Nisur edhe nga parashikimet e motit, gjatë ditës së sotme ministri i Bujqësisë Edmond Panariti u bëri thirrje banorëve të fshatrave pranë lumit Vjosa që të largoheshin, pasi parashikoheshin përmbytje.

“U bëj thirrje fermerëve dhe bizneseve që të largojnë fillimisht njerëzit dhe bagëtinë dhe pastaj mjetet e materialet që i kanë të magazinuara”, tha Panariti.

Lexoni edhe:

Vjosa drejt pikës kritike, Panariti: Banorët të pranojnë evakuimet

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Rama kujton 4 të vrarët e “21 Janarit”: U vranë nga pushkët e pushtetit

Me rastin e protestës së organizuar sot nga Partia Demokratike, kryeministri Edi ...