Virusi në Android, vidhen miliona llogari Gmail, ja si ta zbuloni

android-malwareNjë virus i ri Android raportohet se ka prekur mbi 1 milionë përdorues që kanë llogari në Google dhe që përllogaritet se po infekton rreth 13 mijë pajisje në ditë.

Ky virus, i pagëzuar me emrin Goolian, vjedh adresat e email –it dhe të dhënat e identifikimit që ruhen në pajisjet Android.

Kliko per me shume info

Lajmi u bë i ditur nga firma për sigurinë kibernetike, Check Point, e cila e zbuloi këtë virus.

LEXO EDHE:  Facebook tani e di çfarë është terrorizmi, hiqen 1.9 mln postime

Me informacione të tilla, hakerat mund të shtënë në dorë të dhëna delikate që mund të ndodhen në Gmail, Google Photos, Google Docs, Google Play dhe aplikacione të tjera të Google.

Ekspertët thonë se kjo vjedhje është alarmante dhe se në vetvete, tregon për stadin tjetër të sulmeve – kibernetike. Sipas tyre, hakerat po ndryshojnë strategjinë, duke sulmuar tashmë pajisjet telefonike për të përfituar informacione private.

LEXO EDHE:  Bugatti Veyron, e para në botë nga porcelani

Android-phone

Pajisjet infektohen kur një përdorues shkarkon një aplikacion të infektuar me Goolian, apo dhe duke klikuar një link në reklamat që shfaqjen në aplikacione të ndryshme.

Për të kontrolluar nëse jeni infektuar nga ky virus, kompania Check Point ka vënë në dispozicion këtë faqje (kjo eshte fakultative dhe ne nuk ua rekomandojme, pra ju vete mund te zgjidhni nese doni ta beni kontrollin apo jo: kliko këtu) për të kontrolluar llogarinë tuaj.

LEXO EDHE:  WhatsApp vë kushte për përdoruesit e aplikacionit. Ja cilat janë

Në rastin që jeni infektuar, ekspertët thonë se zgjidhja e vetme është instalimi i një sistemi të pastër operativ./klan

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here