Cila është më e shëndetshme, veza e bardhë apo ajo e kuqe? Ja përgjigja

veze-kosoveShkencëtarët shprehen se vezët e kuqe nuk janë më të shëndetshme se të bardhat.

Nëse keni menduar se vezët e kuqe janë më të shëndetshme ngaqë kushtojnë edhe më shtrenjtë, kjo gjë nuk është e vërtetë.

Sipas shkencëtarëve të universitetit të Cornellit vezët e kuqe dhe të bardha janë njësoj të pasura me vlera ushqyese dhe acide yndyrore omega 3. Ngjyra e lëvozhgës është e përcaktuar nga kodi gjenetik i pulës.

Vezët e kuqe kushtojnë më shtrenjtë vetëm për faktin që pulat hanë më shumë dhe kjo përkthehet në kosto më të madhe për tregtarët që i rrisin.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

“Ku**, do t’vras…”, ofendon rëndë gruan e cila i shkruan mesazh të dashurit të saj, shokohet kur zbulon fshihet pas atij numri (Foto)

Një reagim aspak i hijëshëm ka ardhur nga një femër xheloze, kur ...