Vdekja e Castros, 9 ditë zie në Kubë. Festë në Miami

vdekja-castrosFlamujt në gjysmështizë shënojnë nisjen e periudhës së zisë në Kubë, vend i cili pas 60 vitesh u zgjua pa udhëheqësin e saj revolucionar Fidel Castro. Vdekja e tij u njoftua në orët e vona të së premtes nga vëllai Raul.

I gjithë vendi do të ndalet për 9 ditë në shenjë respekti për udhëheqësin më jetëgjatë jomonark të shekullit të kaluar. Njerëzit do të kenë mundësinë t’i bëjnë homazhe atij në ceremonitë e shumta rreth vendit, të hënën dhe të martën.

Kliko per me shume info

Një meshë publike do të mbahet në sheshin e Revolucionit në Havana mbrëmjen e së martës, ndërsa të mërkurën, hiri i 90-vjeçarit do të kalojë përmes itinerarit të përshkuar prej tij pas marrjes së pushtetit në vitin 1959. Destinacioni përfundimtar do të jetë Santiago de Cuba, ku të shtunën do të zhvillohet një tjetër meshë, përpara funeralit të së dielës.

Të gjitha aktivitetet dhe performancat publike do të ndalohen, ndërsa televizionet e radiot do të transmetojnë programe patriotike e historike, siç bëri të ditur agjencia shtetërore e lajmeve “Granma”. Një koncert i tenorit të famshëm Placido Domingo u anulua, ndërsa klubet e gjalla që popullojnë Havanën heshtën.

Në Universitetin e Havanës, ku Castro ndoqi studimet 70 vite më parë, njerëzit vendosën lule e foto pranë një shatatoreje në hyrje të kolegjit. Nëpër media u shfaqën imazhe të njerëzve që qanin apo që mbanin postera të ish-udhëheqësit në duar.

Krejt e ndryshme ishte atmosfera në Miami, ku jetojnë shumë kubanezë në ekzil me familjet e tyre, aty ku festa vazhdon ende. Njerëzit kënduan e kërcyen për orë të tëra dhe valëvitën flamuj amerikanë e kubanë. Disa mbanin në duar parulla ku lexohej “Satana, Fideli është tani i yti”./tch

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.