“Lufta” Rusi-NATO, Putin: Ushtria ruse nuk paraqet rrezik!

Presidenti-rus-Vladimir-Putin5Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka thënë se forcat e armatosura të vendit të tij “nuk e kërcënojnë askënd” por janë të domosdoshme “për të garantuar siguri për vendin dhe popullin tonë”. Këto komente ai i ka bërë mbrëmë gjatë një vizite te një kontraktor ushtarak në qytetin Jaroslavl.

Putin tha se ushtria e Rusisë e ka shtuar “shumë herë” numrin e ushtrimeve, që sipas tij “herë-herë i shqetësojnë rivalët tanë”. “Kur ata ushtrojnë, ne nuk shqetësohemi”, tha Putin dhe ka shtuar se “për ndonjë arsye ata shqetësohen çdo herë dhe janë shumë nervoz”, shkruan Rel.

Ka pasur rritje të shpejtë të veprimit kundërshtues ndërmjet ushtrive të NATO-s dhe Rusisë, gjatë muajve të fundit. Më 10 nëntor, Marina ruse tha se e ka detyruar një nëndetëse holandeze të tërhiqet. Rusia ka shprehur dyshim se ajo i ishte afruar forcës së saj detare në pjesën lindore të Detit Mesdhe.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Gazetari lirohet pas 18 vjetësh në burg

Muhammad Bekjanov, gazetar dhe aktivist i opozitës në Uzbekistan, është liruar pasi ...