Turqia kërcënon BE-në me fluks të ri migrantësh

erdoganPresidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, paralajmëroi se Turqia mund të hapë kufijtë e saj për migrantët e paligjshëm që synojnë Evropën.

“Ne jemi të vetmit që ushqejmë 3 deri në 3.5 milionë refugjatë në vend. Ju i keni shkelur premtimet. Nëse shkoni tutje do t’i hapim kufijtë”, tha Erdogan.

Komentet vijnë një ditë pasi Parlamenti Evropian ka votuar për ndërprerjen e përkohshme të bisedimeve të anëtaresimit me Turqinë.

Vota është jodetyruese, por shihet si ndëshkim për përndjekjen që po u bëjnë autoritetet turke rivalëve politikë të Erdoganit.

Numri i migrantëve që arrijnë në ishujt grekë, ka rënë prejse BE-ja dhe Turqia kanë arritur një marrëveshje në muajin mars, për të frenuar fluksin.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

One comment

  1. me i pifsha dolline, ky eshte POLITIKAN KLASI qe ve ne mengene nje Europe te tere, RESPEKTE !!! Ky i ben derrat greke te dhiten gjak !!!!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Trump ‘’shokon’’, përjashton BBC e CNN nga konferenca në Shtëpinë e Bardhë

Një ngjarje  shokuese ka ndodhur në SHBA, pikërisht në Shtëpinë e Bardhë, ...