Vladimir Putin “mësyn” Ukrainën, 55 mijë trupa të gatshme në kufi

putin-ukrainePlot 55 mijë trupa janë vendosur në kufi me Ukrainën me urdhër të presidentit rus, Vladimir Putin.

Trupat janë vendosur kryesisht në rajonin e Krimesë, teksa mediat e huaja bëjnë me dije se Putin është duke u përpjekur të rrëzojë qeverinë ukrainase.

Kjo lëvizje është parë si kërcënimi më i fundit i Putinit për një mësymje drejt Ukrainës.

Lajmin e ka bërë të ditur vetë zv/ministri i Mbrojtjes, Ilhor Dohlov. Ai i tha një agjencie të lajmeve për lëvizjen e trupave drejt kufirit me Ukrainën.

Zyrtarët e ushtrisë ruse kanë thënë se aktualisht në Krime janë pozicionuar 55 mijë trupa të Rusisë, “Prania e ushtrisë së rregullt ruse në territorin e Ukrainës varion nga 5 mijë deri 7 mijë e 500 ushtarë. Vetëm në Krime janë vendosur 23 mijë trupa nga të cilat 9 mijë janë vendosur në kufirin administrativ të shteteve të Ukrainës dhe të Rusisë”, ka thënë një zyrtar, shkruan “The Sun”.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Vendimi i papritur i Donald Trump, ndëshkon mediat kryesore në SHBA

CNN njoftoi se ishte ndaluar të hynte në seancën informuese të Shtëpisë ...