Thaci: Presim liberalizimin e vizave dhe dinamikë drejt BE-së

thaci2016Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në një takim me kryetarin e Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta, në Shqipëri, ka thënë se orientimi nga vlerat euroatlantike dhe perëndimore është njëra ndër të arriturat më strategjike të shqiptarëve në këtë shekull.

Ai ka theksuar se “Kosova, pas MSA-së, pret liberalizimin e vizave dhe dinamikë të shtuar drejt anëtarësimit në BE”.

Ja njoftimi i plotë i Thaçit :

Gjatë qëndrimit tim në Tiranë, zhvillova një takim edhe me kryetarin e Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta, me të cilin biseduam për bashkëpunimin ndërmjet dy shteteve tona.

Duhet vazhduar me shkëmbimin e përvojave ndërshtetërore, për të forcuar edhe më shumë demokracinë parlamentare si në Shqipëri, ashtu edhe në Kosovë.

Shqipëria ka bërë hapa përcaktues drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian, derisa Kosova, pas MSA-së, pret liberalizimin e vizave dhe dinamikë të shtuar drejt anëtarësimit në BE.

Orientimi kah vlerat euroatlantike dhe perëndimore është njëra ndër të arriturat më strategjike të shqiptarëve në këtë shekull.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Haradinaj: Daçiç nuk ka më fuqi t’i fus duart në Kosovë si shefi i tij

Lideri i partisë Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj përmes një ...