Mos flini afër telefonit tuaj, pasojat janë të tmerrshme(Foto)

3
Kliko per me shume info

telefoni-pasojaTelefoni pranë jastëkut është një rrezik.
Për çfarëdo arsye, celularët tanë zakonisht përfundojnë diku afër jastëkut tonë, i lënë që të mbushet gjatë tërë natës. Zakonisht, ne zgjohemi, e heqim nga mbushësi celularin dhe thjeshtë vazhdojmë ditën si normale. Por, Departamenti i Policisë së Neë York-ut ka paralajmëruar se çdoherë që i mbushim celularët me bateri, të vendosur afër shtratit tonë, ne jemi me të vërtetë në rrezik të vënies së zjarrit gjithandej.
Oficerët kanë fotografuar jastëkët me vrima si pasojë e djegies nga plasja e celulareve të nxehur nga mbushja.
Megjithatë, zjarrfikësit kanë paralajmëruar prej kohësh për rrezikun e celularit të vendosur nën jastëk dhe dyshek. Pasi u dogj shtrati i një 15 vjeçari dhe mori flakë vitin e kaluar, shefi i zjarrfikësve theksoi se zjarri kishte kapluar pasi celulari ishte i lënë në shtrat gjatë mbushjes. Duhet të kini parasysh se këto pajisje që janë nën mbushjen me rrymë, duhet të kenë hapësirë për tu ventiluar, e jo të izolohen nga ajri.
Nëse ju duhet ta mbani celularin afër vetes, ai këshillon që këto pajisje ti leni në ndonjë sipërfaqe të fortë në mënyrë që nxehtësia e krijuar të mund të zhduket, pasi në sipërfaqe të butë dhe pa ventilim shkakton plasje.

Kliko per me shume info
Kliko per me shume info

Kliko per me shume info
SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here