Sot takimi Rama- Merkel në Gjermani, ja për çfarë do të flasin

merkel-samitiSot pritet takimi mes kryeministrit Edi Rama dhe kancelares Angela Merkel. Ky takim pritet të zhvillohet në orën 14:00 ndërsa në fokus të bisedës do të jetë porcesi i integrimit të Shqipërisë në BE. Po kështu Rama dhe Merkel do të bisedojnë për marrëdhëniet dypalëshe si dhe çështjet rajonale. Axhenda e takimit është publikuar në faqen e qeverisë gjermane. Pas takimit të Merkel në Tiranë, ku deklaroi se Shqipëria nuk i ka përmbushur 7 kushtet për çeljen e negociatave, u vendos ky takim në Gjermani. Nga deklarata e Merkel, reagoi Gunther Krichbaum duek thënë se nuk ka hapje të negociatave pa plotësuar këto kushte. Por një ditë më parë, kryeministri Rama e quajti Krichbaum ‘populist’ dhe tha se ai flet në titull personal pasi nuk ka mandat nga askush. Edhe kjo çështje pritet të jetë temë e bisedës mes Merkel dhe kryeministrit Rama.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

2 comments

  1. Sikur do zoti Merkel te thote: po ne dhjetor. ..hap I’m negociatat. …cmut do hane luli. Kerma. …me shkerdhatat. …….

  2. ishalla do zoti e thot jo
    vetem per inate te EDVIN RAMES

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Basha: Do krijojmë Xhandarmërinë Kombëtare, ti japë fund krimit politik

Në ditën e 12-të të protestës kryetari i PD Lulzim Basha tha ...