‘’Sulmoi’’ me salsë ministren Nikolla, ja sa burg rrezikon aktivistja

studentja-nikollaAktivistja e Lëvizjes “Për Universitetin” Mirela Ruko protestoi ndryshe kundrejtë ministres së Arsimit Lindita Nikolla duke i hedhur salsë në kokë. Ngjarja e një dite më parë, ku në takimin me të rinjtë e Samitit Studentor FRESSH që po mbahej te Piramida në Tiranë, Nikolla u ‘’sulmua’’ me salsë në kokë nga një student, i kushtoi shumë kësa së fundit. MËsohet se Mirela Ruko, u mbajt 10 orë në komisariat, ndërsa do të hetohet në gjendje të lirë. Ajo akuzohet tashmë për goditje për shkak të detyrës dhe prishje të qetësisë publike. Dënimet maksimale për këto akuza janë 3 vjet për të parën dhe 2 vjet për të dytën. Kodi Penal parashikon në rastin më të keq 5 vjet burg për aktivisten dhe në rastin më të mirë, ajo mund të gjobitet.

1 COMMENT

  1. po te gjobitet, gjoben ja pagon lulashi, ka para ai , ka nga ato qe vodhi kur ishte ne pushtet. Ndersa po u burgos do lozi tavell me saliun. Edhe ai po dhitet po u votua vetingu, ne burg e ka vendin. Keshtu zonja ne fjale sido qe te ndodhi e ka nje zgjidhje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.