Studimet kanë një lajm të keq për femrat, ja çfarë i këshillon meshkujve

111Së fundmi studimet kanë nxjerrë në përfundim një punë, që është një lajm shumë i keq për femrat. Studimi thotë sburrat cdo darkë duhet të kalojnë kohë me shoqërinë e tyre. Sipas hulumtimeve, lidhja e meshkujve ndikon më shumë në zvogëlimin e niveleve të stresit te një mashkull sesa një natë e kaluar me partnerin, ose koha e shpenzuar me familjen.
Studimi – i cili pritet të bëhet arsyetim i shumë meshkujve përgjatë botës – ka zbuluar se meshkujt vuajnë më pak nga shqetësimet kur dalin në grup.
Shkencëtarët nga Universiteti i Gottingen, Gjermani, ka studiuar grupe të llojeve të majmunit që kanë ngjashmëri të jashtëzakonshme me sjelljet sociale të meshkujve.
Nivelet e hormonit të stresit mashkullor kishin qenë më të larta kur meshkujt kishin dalë me partnerin apo anëtarët e familjes. Megjithatë, kur kishin dalë në grup me meshkuj tjerë, ata kishin qenë shumë më të relaksuar.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

“Do të shtyp me makinë”, i riu kërcënon Encën, por përgjigja e saj e shokon

Enca njihet si një nga këngëtaret më të sulmuara dhe që rrallë ...