Zbulohet një tjetër armë e Rusisë, ky është snajperi që thyen cdo rekord!

snajper-rusAi ka një emër të komplikuar por nofka e tij është “Muzgu”. Snajperi SVLK-14 Sumrak mund të jetë snajperi më efikas që është ndërtuar ndonjëherë.

Ai është prodhuar dhe testuar nga kompania ruse Lobaev Arms me qendër në qytetin rus Tarusa.

Snajperi mund të godasë deri në 3 milje objektivin e vet, duke vendosur kështu një rekord të ri.

Deri tani janë bërë testime të shpeshta dhe përmirësime. Fillimisht snajperi qëllonte në shenjë deri në 4200 metra, por pasi kompania ruse i zgjati paksa tytën dhe i bëri plumbat lehtësisht më të rëndë, u arrit të qëllohej deri në 3 milje larg, dmth rreth 4800 metra distancë.

Nikolay Lobaev, presidenti i kompanisë thotë se snajperi mund të ketë sërish përmirësime. Kompania parashikon që deri në fundin e 2017 të prodhojë nga 100 snajperë në muaj.

Ende nuk dihet çmimi, por pritet të jetë nga 20 mijë deri në 35 mijë dollarë për njësi, nderkohe Putin ka shprehur vlerësimin e tij për këtë risi në fushën e luftimit.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Ja si ta mbushni baterinë e iPhone 2-fish më shpejt

Duke filluar nga iPhone 6, tash ka mundësi të mbushjes së baterisë ...