Mund të mbesësh shtatëzënë dhe të jesh e virgjër, ekspertët shokojnë

pregnantShtatëzania mund të bëhet edhe pa kryer marrëdhënie me partnerin. Pra, edhe nëse femra është e virgjër në rast të ardhjes në kontakt me spermën në zonën e organeve gjenitale të jashtme, mund të mbesë shtatzënë.
Kjo zakonisht mund të ndodhë gjatë paralojës seksuale ose ajo që praktikohet më së shumti te të rinjtë në pubertet i quajtur “Petting”.Me këtë rast, gjatë përkëdheljeve në regjionin e organeve seksuale, mjafton që ndonjë qelizë seksuale mashkullore (spermatozoid) të kalojë cipën e virgjërisë (himenin), e cila ka një vrimë në mes (për të dalë gjakderdhja menstruale) që femra të mbetet shtatzënë.
Ndaj, kujdes! Edhe para ejakulimit të mashkullit, sekrecioni fillestar përmban spermatozoide. Mjafton që dora e ndonjërit partner të jetë në kontakt me këtë që pastaj të bartet në regjionin e vulvës dhe kështu të vjen deri te shtatzënia e padëshiruar, përkundër faktit që femra është e virgjër.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Nxënësit në gjimnazin e gjuhëve të huaja “Asim Vokshi” tentojnë të shkojnë në protestë, drejtoresha i mbyll në shkollë

Disa gjimnazist mëngjesin e sotëm kanë tentuar të bojkotojnë mësimin për të ...