Shtabi i Emergjencave Civile raporton gjendjen, problematike mbetet argjinatura e Tales

UntitledPas reshjeve të shumta gjatë ditës së djeshme dhe gjatë natës, Shtabi i Emergjencave Civile në Lezhë raporton një gjendje në përmirësim e sipër. Por, akoma problematike mbetet argjinatura e Tales, disa përrenj në Laç si dhe rezervuari i ujit në Njësinë Administrative Ungrej që është thuajse në pikën kritike.
MËsohet se gjatë gjithë natës forcat e ushtrisë janë përqendruar në Tale, atje ku si pasojë e prurjeve të lumit Mat, rrezikohej një pjesë e mirë e popullsisë.
Megjithatë situata e shkarkimeve të HEC-eve Ulës dhe Shkopet gjatë së mërkurës janë në kuota të larta, ku autoritet flasin për 2300 m3 ujë në sekondë, gjë e cila vijon të sjellë rritjen e prurjeve në Lumin Mat. Rritje të nivelit të ujit në kuota të larta ka po ashtu edhe në Lumin Drin, i cili përshkon mes përmes qytetin e Lezhës.

LEXO EDHE:  Basha i bën "gjëmën" Berishës, i përjashton dhëndrin dhe Flamur Nokën

Problem më vetë mbetet edhe mungesa e energjisë elektrike. Mijëra banorë të ish- Komunës Shëngjin, Kallmet, Ungrej apo dhe Zejmen vijon të jenë në errësirë prej më shumë se 24 orë.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here