Shpëtohet pas 10 orësh skafi, në ndihmë anija “Oriku” dhe helikopteri “Cougar”

Kliko per me shume info

skafiiiAnija “Oriku” që do të niset për herë të parë në një mision në Egje si pjesë e NATO-s, e kaloi provën e parë në Adriatik. Ajo u përshi ne misionin e shpëtimit të një skafi, me dy persona ne bord që vinte nga Italia dhe i kishte mbaruar karburanti në det, në mision u përfshi edhe një helikopter Cougar.

Pas gati 10 orësh kërkimi në det të trazuar që arrinte deri në 6 ballë, forcat detare gjetën skafin, i cili kishte mbetur në veri-perëndim të Sazanit për shkak të mbarimit të karburantit.

Kliko per me shume info

Kapiteni i anijes “Oriku”, Ilir Çobo shpjegoi vështirësitë e operacionit të kërkim-shpëtimit, i cili u zhvendos në Gjirin Durrësit ku dhe u dhanë koordinatat e fundit në skafit.

“Pasi bëmë konstatimin e mjetit lundrues për 20 minuta për shkak të detit të trazuar arritën të bënim rimorkimin. Në mjet ndodhen 2 persona, Ardian Jahaj dhe një shtetas italian. Ardian Jahaj është më mirë, ndërsa shtetasi italian është më i përkeqësuar pasi e ka zënë sëmundja e detit. Nga biseda që kemi bërë në telefon kanë deklaruar se qëllimi i udhëtimit ka qenë blerja e skafit në Itali”, thotë kapiteni.tch

Kliko per me shume info
SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here