Eksploziv tri makinave, ja kush janë tre të arrestuarit, terrorizuan Fushë Krujën

f-krujeeeVendosin eksploziv në automjetin e një shtetasi ne Fushe Kruje, brenda 24 orëve Policia zbardh dhe dokumenton ngjarjen.

Burimet zyrtare thane se specialistët për Krimet në Komisariatin e Policisë Krujë në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Krujë, pas një pune hetimore intensive dhe të specializuar duke shfrytëzuar të gjitha mekanizmat kanë bërë të mundur zbardhjen dhe dokumentimin e ngjarjes së ndodhur mbrëmjen e djeshme në Fushë-Krujë ku shpërtheu nja sasi lënde eksplozive.

LEXO EDHE:  EMRI/ Lufta me policinë në mesnatë, identifikohet grabitësi që mbeti i plagosur
Kliko per me shume info

Uniformat blu kanë identifikuar dhe ndaluar autorët, konkretisht shtetasit:

• Skënder Vathi 49 vjeç, banues në Fushë-Krujë;

• Erjon Tema 19 vjeç, banues në Krujë;

• Erges Duka 23 vjeç, banues në Fushë-Krujë.

Shtetasit e mësipërm, më datë 15.11.2016, rreth orës, 17:45 në lagjen “Punëtori” në Fushë-Krujë, në bashkëpunim me njëri-tjetrin, për motive të dobëta kanë vendosur një sasi lënde plasëse eksplozive në mjetin tip Volsvagen Passat me targa AA 545 LS në pronësi të shtetasit S.T. 48 vjeç, banues në Fushë-Krujë, të cilin e kishte të parkuar pranë biznesit të tij, rrobaqepsi.

LEXO EDHE:  Gjykata lë në burg vrasësin e pronarit të hotelit, ja cfarë dëshmoi në gjyq

Si pasojë e shpërthimit është dëmtuar xhami i përparmë i makinës, xhamat e rrobaqepsisë, si dhe janë dëmtuar 5 automjete të tjerë të parkuara aty pranë.

Efektivat e Policisë sapo kanë marrë dijeni për ngjarjen kanë shkuar menjëherë në vendngjarje, të cilët kanë kqyrur vendin e ngjarjes, mbledhur provat materiale dhe pyetur dëshmitarë me qëllim zbulimin dhe zbardhjen e plotë të saj.

LEXO EDHE:  Baroni i drogës "Ujku i Detit" lidhje të ngushta me kupolën politike

Shtetasit e mësipërm janë persona me preçedentë penalë të mëparshëm në fushën e veprave penale kundër jetës dhe pronës.

Materialet I kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Krujë për veprime të mëtejshme për veprat penale”Shkatërrimi i pronës me eksploziv”dhe” Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe e municionit”në bashkëpunim parashikuar në nenet 152 dhe 278/2 të Kodit Penal.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here