Shpërthen kamioni me naftë, 70 të vdekur në Mozambik

mozambikMë shumë se 70 vetë raportohet të kenë humbur jetën nga shpërthimi i një kamioni cisternë të mbushur me naftë në Mozambik. Të paktën 110 persona të tjerë kanë marrë në trup djegie të shkallëve të ndryshme.

Ngjarja e rëndë ndodhi në provincën Tete, pranë kufirit me Malauin.

Përmes një deklarate të saj, qeveria e vendit afrikan njoftoi se njerëzit e dëmtuar ishin përpjekur të nxirrnin karburant nga një kamion i përmbysur, kur prej nxehtësisë së madhe mjeti shpërtheu, duke i lënë dhjetëra prej tyre të vdekur në vend e të tjerët të lënduar.

Zyrtarë dhe ekspertë do të dërgohen në zonë për të hetuar incidentin, ndërkohë që shumë prej të plagosurve janë dërguar në spital.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Ja sa shumë armiq ka bërë Donald Trump vetëm në një muaj presidencë

Të hënën presidenti Donald Trump mbush një muaj në detyrë, një fillim ...