Shoferët me libra shqip, MPJ: Dënimi në Greqi cënon klimën e miqësisë

shoferettMinistria e Jashtme shqiptare shpreh keqardhjen që procedura e ndjekur nga autoritetet greke për dy shoferët shqiptarë që transportonin libra shqip në Greqi ”.

Sipas MPJ, ajo qe ka bere Greqia, bie në kundërshtim të plotë me rregullat e së drejtës ndërkombëtare, duke cënuar njëkohësisht klimën e miqësisë dhe të besimit mes dy shteteve tona”

LEXO EDHE:  U hodh nga makina t’i shpëtonte ngacmimeve të shoferit? Policia e Elbasanit: E vërteta e aksidentit
Kliko per me shume info

Reagimi i plote:
Që prej datës 13 nëntor, pas njoftimit për ndalimin e dy shoferëve të MPJ në pikën e kalimit kufitar Kakavijë, të cilët transportonin një ngarkesë me libra për fëmijët shqiptar që jetojnë në Greqi, Ministri i Punëve të Jashtme Ditmir Bushati ka qenë në kontakt me Ministrin e Punëve të Jashtme të Greqisë Nikos Kotzias, duke kërkuar që kjo çështje të trajtohet në bazë të akteve të së drejtës ndërkombëtare dhe praktikave diplomatike në fuqi.
Në të njejtën kohë, MPJ ka ofruar asistencë konsullore dhe juridike për punonjësit e ndaluar duke mundësuar lirimin e tyre.
MPJ shpreh keqardhjen që procedura e ndjekur nga autoritetet greke bie në kundërshtmi të plotë me rregullat e së drejtës ndërkombëtare, duke cënuar njëkohësisht klimën e miqësisë dhe të besimit mes dy shteteve tona.
MPJ do të vijoj të ndjek në rrugë diplomatike trajtimin e mëtejshëm të kësaj çështje duke uruar në të njëjtën kohë për një reflektim të shpejtë të palës greke për këtë çështje.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here