Mos i anashkaloni! Ja shenjat që tregojnë se jeni të infektuar me HIV

hivHIV-i është një infeksion seksualisht i transmetueshëm që mund të qëndrojë i fjetur dhe asimptomatik për një kohë relativisht të gjatë, ose mund të ndodhë e kundërta. Ky është një infeksion i pashërueshëm, por nëse kapet në kohë ju mund të parandaloni komplikacionet që shkakton sëmundja.

Ja cilat janë disa nga simptomat që shfaq virusi HIV:

Ethe: zakonisht pacientët e infektuar nga HIVI kanë ethe dhe temperaturë të lartë që ju zgjat disa ditë ose javë.

Lodhje e vazhdueshme: virusi HIV sulmon sistemin imunitar dhe mungesa e energjisë, lodhja e vazhdueshme etj janë 2 nga simptomat më të zakonshme të kësaj sëmundje.

-Dhimbje muskujsh
-Dhimbje koke dhe fyti
-Skuqje në lëkurë
-Rënie në peshë në mënyrë të pakuptueshme
-Kollë e thatë
-Djersitje e vazhdueshme, pavarësisht aktivitetit që kryeni
-Vështirësi në përqëndrim

Ju duhet të bëni patjetër analizat specifike të HIV AIDS nëse dyshoni se jeni prekur nga kjo sëmundje, shkruan Shendeti.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Prekëse/ Përpiqet të mbrojë vajzën, gruaja qëllohet me thikë (Video)

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Kinë, ku një grua është ...