Reagimi/ “Rama po prishet me aleatët strategjikë, po orientohet nga lindja”

tritan-shehuPolitikani Tritan Shehu shprehet në një reagim në Facebook se socialistët, të cilët premtuan zero probleme me fqinjët, po shkatërrojnë marrëdhëniet me Greqinë.
Ish-kreu i PD-së shprehet se pas pupulizmit të rrezikshëm që e solli në pushtet PS-në, tani ka si shpresë antigreqizimin.

Reagimi në Facebook:

Kliko per me shume info

NACIONALIZMAT JANE STREHA E FUNDIT E HUMBESIT!

PS e filloi mandatin me spekullimimin “Zero probleme me fqinjet” dhe po e mbyll me shkaterrim te maredhenieve, kryesisht me partnerin tone strategjik, Greqine.
Kjo me kujton tjetrin spekullim, ate “Shendetesi falas” e fundin tragjik te te gjithe sistemit tone shendetesor tashti mbas 4 vite qeverisje.
Pasojat thellesisht negative te te tilla politikash aventureske Rajonale po i ndjejne dhe do t’i ndjejne qytetaret shqiptere, edhe Rajoni, nqs nuk ndalohen shpejt, gje per te cilen duhet te influencoje presioni politik, opinioni publik, si dhe pjeset racionale te maxhorances.
PS duke luajtur me nje populizem te rrezikshem, po njehsohet me ata qe e bazojne mbijetesen e tyre politike vetem te anti greqizmi, si fillim ky per tu shtrire me tej te anti perendimi ne terresi.
Problemet me fqinjet, qe asnje here nuk mund te jene zero, zgjidhen me dialog, kompromise reciproke, larg insinuatave e ashpersise, karakteristike kjo e radikaleve te majte e anarkiste.
Per 21 vite kjo ka qene nje nga kartat e fitores se diplomacise sone dinjitoze, qe ka kontribuar jo vetem per arritjet e medha e historike te Shqiperise, por edhe te shqiptareve ne terresi.
PO SPIKAT EDHE NJE DEVIJIM DREJT LINDJES E JASHTE BE TE AKSIT TONE NATYRAL TE ORIENTIMIT NE MAREDHENIET E JASHTEME, DUKE KERKUAR QE QENDREN E GRAVITETIT TE TYRE TA CVENDOSI NE BEOGRAD E DIKU TJETER.
Kjo ndjehet jo vetem ne lidhje me maredheniet me Greqine, por dhe ndaj Italise qe eshte “porta” jone europiane, mbeshtetja jone e madhe.
ME ITALINE ASNJE FJALE PER MBLEDHJE TE PERBASHKETA TE QEVERIVE TONA, ASHTU SIC E KERKON MAREVESHJA E PARTNERITETIT STRATEGJIK, E FIRMOSUR VITE ME PARE, APO PER VIZITA ZYRTARE KRYEMINISTERIALE RECIPROKE ETJ.
Ndersa kjo trumbetohet per vende jashte BE, kur tradita jone diplomatike ka njesuar partneritetin strategjik me objektivin tone strategjik, anetaresimin ne BE.
KETO, PERFSHI EDHE DESHTIMET NE CESHTJET E BRENDESHME, KERKOJNE TE FSHIHEN ME VEPRIME TE RREZIKESHME DUKE NGJALLUR FANTAZMAT E NACIONALIZMAVE.

2 COMMENTS

  1. ketij te PRESHIT ju ngjallen krimbat? Ky debil u syrgjynos ca vite, po rrinte si qen i rrahur, tani del dhe kakaris…..Po ku merr vesh nga politika ky derdimen?

  2. O TRITAN PRASI ?

    PO CA NACIONALIZMI E KE FJALEN KU E KE PARE APO DEGJUAR NACIONALIZMAT E RAMES
    TE JESH I BARABARTE ME FQINJET TE DUKET NACIONALIZEM TY ????
    RAMA SKA THENE ASNJEHERE QE ESHTE KUNDER POPULLIT GREK SE KAM DEGJUAR AS LEXUAR
    QEVERIA GREKE PO SILLET ME NE SHQIPTARET SI FARAONI ME SKLLEVRIT
    RAMA KETE PO THOTE MJAFT ME KETE LLOJ POLITIKE KJO ESHTE E DEMSHME PER MARRDHENIET TONA
    PO TI JE MESUAR TE HASH PRASIN E TE RRISH URTE VZHDO TI ME PRASIN MOS I PRISH MARRDHENIET PO NE SHQIPTARET DUAM RECOPROCITET ME FQINJET QE VAZHDOJNE TALLEN ME NE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here