SHBA, fushatat e fundit të kandidatëve, raportohet sondazhi më i fundit

hillary-trumpEdhe pak orë i ndajnë nga dhënia e votës për të preferuarin e tyre. Zgjedhjet në SHBA që prej muajsh u bënë më të përfolurat në gjithë botën, duke dëgjuar mijëra akuza, së shpejti do të finalizojnë me fituesin. Dy kandidatët, Clinton dhe Trump po mbajnë tubimet e fudnit në disa shtete, në përpjekjen e tyre finale për të bindur amerikanët të votojnë në favor të tyre. 

Clinton drejt Miciganin, Filadelfian dhe Karolinën e Veriut, kurse Trump Florida në Filadelfia dhe Karolinën e veriut gjithashtu. Megjithatë, në shtetet ku lejohet votimi i hershëm, afro 42 milionë amerikanë tashmë kanë votuar për zgjedhjet presidenciale.
Disa raportime mbi sondazhet e CNN tregojnë se Hilari Klinton kryeson në Neë Hampshire dhe Pensilvani. Sondazhi i realizuar nga Universiteti i Neë Hampshire i jep Clinton një rezultat befasues me 11 pikë epërsi ndaj Trump, dhe katër pikë epërsi në Pensilvani. Duket se mbyllja e hetimit të FBI për çështjen e emeilave të Clinton, i ka dhënë një kthesë të fortë betejës elektorale mes dy kandidatëve.
Nga ana tjetër bashkë me garën për shtëpinë e bardhë, po zhvillohet edhe më e ashpër lufta për kontrollin e senatit. Republikanët rrezikojnë të humbasin fuqinë e tyre në senat dhe në dhomën e përfaqësuesve. Thuhet se nëse fitorja është e demokratëve, atëherë 2017 ka të ngjarë të sjellë një prirje më të moderuar për faturat që ligjvënësit i dërgojnë presidentit për nënshkrim. Për të fituar një kontroll të plotë të senatit, demokratët duhet të kenë një fitim neto prej 5 vendesh. Republikanët aktualisht kanë 54 vende në Senat krahasuar me 44 të demokratëve, kurse dy janë të pavarur. Një tjetër sfidë e demokratëve është dhe ajo e përfaqësuesve, ku iu duhet të fitojnë 30 vende për të marrë në dorë kontrollin të cilin nuk e kanë që prej 2010. Analistët tregojnë se demokratët mund të arrijnë të marrin 20 vende, por jo më shumë. PRitet përfundimi i zgjedhjeve për të parë rrjedhën e ngjarjeve.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here