SHBA i dhuron Shqipërisë 250 super-automjete të blinduara

makinat-e-shbaUshtria shqiptare do të marrë një dhuratë nga SHBA-të. 250 automjete të blinduara do të vijnë në Shqipëri në vitin 2017.

Pjesa e parë parë prej 78 automjetesh do të vijnë në Shqipëri në majin janar.
Njësitë e ushtrisë shqiptare deri më tani, kanë përdorur gjatë misioneve jashtë vendit kryesisht automjete të lehta, ndërsa në rastet e angazhimit në operacione që paraqisnin rrezikshmëri, kanë udhëtuar me automjete të ushtrive aleate.

Po ashtu, në mbështetje të kompletimit të ushtrisë me armatim dhe municion të standardeve të NATO-s, pritet dhe furnizimi me 5 mijë armë automatike dhuratë nga Italia, me një vlerë prej 10 milion eurosh.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

HISTORIA/ Humbi 8 djem, babai ka një mesazh prekës për vajzën e vetme

Të humbësh 8 djem është një tragjedi e madhe, ndaj ky babai ...