Samsung tërheq nga tregu edhe lavatriçet

samsung1616Pas tërheqjes globale të 2. 5 milionë smartphone Galaxy Note 7, Samsung i duhet sërish të menaxhojë dështimin me një tjetër produkt të tij, lavatriçen.

Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës kompania ka bërë thirrje të tërheq 2.8 milionë lavatriçe me derën nga sipër, të rrezikshme për shkak të mbulesës që mund të shkëputet gjatë centrifugës.

Kjo bëhet e ditur nga Komisioni për Produktet e Sigurta, institucion në varësi të qeverisë amerikane që merret me sigurinë e produkteve të konsumit.

Bëhet fjalë për tërheqjen e 34 modele lavatriçesh, të shitur në 2011 e tutje, me një çmim mes 450 deri në 1500 dollarë, për të cilat Samsung ka marrë 733 sinjalizime të dridhjeve të mëdha, të mbulesës, shpjegon komisioni.

9 raste janë raportuar me lëndime, mes të cilave një nofull e thyer dhe një shpatull e plagosur. Konsumatorëve u jepen dy mundësi, një ndërhyrje falas në shtëpi për të riforcuar mbulesën, ose një ulje në blerjen e një lavatriçe të re Samsung apo të një marke tjetër.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

“Jaguari” konkuron BMW-në me këtë super-makinë

Divizionit ekskluziv i Jaguar Land Roverit që është përgjegjës për përforcimin e ...