Rusia prezanton “super tankun”, i tregon forcën Perëndimit

tank-rusiInteligjenca ushtarake britanike ka paralajmëruar sëfundmi për një “super tank” të ri të Rusisë, që sipas tyre është superior me çdolloj gjëje tjetër që ka në dispozicion NATO.

Sipas “DailyMail”, që citon një dokument të inteligjencës, “Challenger II”, tanku kryesor britanik mund të ngelet prapa tankut të ri “Armata” të Rusisë.

yrtarët besojnë se ky tank i ri rus është “revolucionar” dhe fajësojnë qeverinë, që sipas tyre ka dështuar në kundërpërgjigje.

Rregullat aktuale thonë se nuk konsiderohet si i nevojshëm një tank i ri lufte, pasi artileritë e rënda nuk janë të nevojshme për t’u mbrojtur nga kërcënimi i mundshëm xhihadist, të cilët konsiderohen si të armatosur lehtë.

Sipas “DailyMail”, dokumenti në fjalë thotë: “Pa hiperbolë, Armata përbën hapin më revolucionar në ndryshimin e dizajnit të tankëve, në këtë gjysmë shekulli.”

Rusët e prezantuan tankun e tyre “Armata” në paradën e përvitshme “May Day”.klan

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Zbulohen dy risite me te medha te iPhone 8

iPhone 8 nuk do të dale ne treg deri në shtator, por ...