Rusi, arrestohen 10 të dyshuar për terrorizëm

polici-rusiZyrtarët e sigurisë në Rusi thonë se sot i kanë arrestuar 10 terroristë të dyshuar, gjatë një operacioni special në Moskë dhe Shën Petersburg.

Të arrestuarit janë përshkruar si persona nga Azia Qendrore, ndërsa në njoftimin e Shërbimit Federal të Sigurisë së Rusisë (FSB) theksohet bashkëpunimi me agjencitë e sigurimit në Kazakistan dhe Taxhikistan.

FSB tha se gjatë bastistjeve janë gjetur “katër pajisje të fuqishme eksploduese të improvizuara” dhe “armë zjarri, municion dhe pajisje të komunikimit”.

Zyrtarët i akuzojnë të arrestuarit se kanë kontakte me organizatën terroriste, Shteti Islamik.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

“Parisi nuk është më…”, presidenti i Francës i kundërpërgjigjet Trump-it

Presidenti i Francës, Francois Hollande, i është përgjigjur presidentit të SHBA-së, Donald ...