Rusi, arrestohen 10 të dyshuar për terrorizëm

Kliko per me shume info

polici-rusiZyrtarët e sigurisë në Rusi thonë se sot i kanë arrestuar 10 terroristë të dyshuar, gjatë një operacioni special në Moskë dhe Shën Petersburg.

Të arrestuarit janë përshkruar si persona nga Azia Qendrore, ndërsa në njoftimin e Shërbimit Federal të Sigurisë së Rusisë (FSB) theksohet bashkëpunimi me agjencitë e sigurimit në Kazakistan dhe Taxhikistan.

Kliko per me shume info

FSB tha se gjatë bastistjeve janë gjetur “katër pajisje të fuqishme eksploduese të improvizuara” dhe “armë zjarri, municion dhe pajisje të komunikimit”.

Zyrtarët i akuzojnë të arrestuarit se kanë kontakte me organizatën terroriste, Shteti Islamik.

Kliko per me shume info
SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here