Rrezikohen nga përmbytjet dy fshatra në Kurbin, dëmtohet diga e rezervuarit

UntitledNjë paraljamërim vjen për dy fshatra në Kurbin. Mësohet se Fshati Zhejë dhe Gjormë, rrezikojnë përmbytjen nga rezervuari që ndodhet në këtë zonë. Shkaktar i kësaj situate është moti i ditëve më parë, duke bërë që niveli i ujit në këtë rezervuar të arrijë në piken kritike, ndërkohë që shkarkuesit e ujit kanë dalë jashtë funksioni për shkak të amortizimit të tyre.
Prurjet e shumta të ujit kanë sjellë dëmtim të diges në disa vende, duke vënë në rrezik çarjen e saj.
Gjendja në të cilën ndodhet rezervuari, alarmon banorët të cilët kërkojnë që të ndërhyhet në mënyrë të menjëhershme, pasi e gjithë zona është e kërcënuar nga ky rezervuar.
Diga e këtij ujëmbledhësi ka krijuar rreshqitje në disa vende vende nga rritje e nivelit të ujit.
Në bazë të rregullores, shkarkuesit duhet të qëndrojnë hapur gjatë periudhes së reshjeve, por ato janë të mbyllura, pasi kanë dalë jashtë funksioni.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

I dha dha një qese me kanabis të miturit, prangoset 21-vjeçari nga Sarandë

Një 21-vjeçar është arrestuar nga policia e Sarandës pasi akuzohet për “Prodhim ...