Eksperti holandez i terrorizmit paralajmëron për rrezik në Evropë

kie-europianKoordinatori kundër terrorizmit në Holandë, ka vlerësuar se organizata terroriste Shteti Islamik ka ndërmjet 60 dhe 80 operatorë në Evropë për të përgatitur dhe kryer sulme terroriste. Në një intervistë ekskluzive me AP, Koordinatori Kombëtar i Kundërterrorizmit dhe Sigurisë në Holandë Dik Shof tha se IS ju ka thënë mbështetësve në Evropë “që të mos vijnë në Siri, por të bëhen gati për sulme në Evropë”.

Ai tha se Evropa ka pasur sukses në uljen e numrit të luftëtarëve të mundshëm të IS-it që udhëtojnë në Lindjen e Mesme, në vitet e fundit, por “kjo nuk do të thotë se kërcënimi i mundshëm i atyre që do të mund të udhëtonin është zhdukur”, shkruan Rel.

Kliko per me shume info

Mbi të gjitha, ai paralajmëroi se suksesi në çrrënjosjen e luftëtarëve të IS-it në Irak dhe Siri po I shpërndanë militantët gjithandej botës. Ai vlerësoi se rreth 4 mijë deri në 5 mijë evropianë aktualisht luftojnë me IS-in në këto dy shtete.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.