Ronaldo, dy gola larg rekordit të Di Stefanos

ronaldo2016Me 17 gola në 26 ndeshje kundër Atletico Madrid-it, Alfredo di Stefano ka shënuar më shumë se çdo futbollist tjetër në derbin e qytetit me fanellën e Real Madrid-it, por kjo shifër e tij pritet të harrohet shumë shpejt.

Nesër Cristiano Ronaldo ka mundësinë të barazojë apo të kalojë legjendën e “Los Blancos”, teksa aktualisht e sheh veten vetëm dy gola pas tij në këtë aspekt. Carlos Santillana gjithashtu ka shënuar 15 gola, aq sa portugezi, dhe Santiago Bernabeu gjithashtu ka të njëjtin numër, por para se La Liga të ishte një kompeticion zyrtar, kujton “Marca”.

Kliko per me shume info

Siç mund të parashikohet lehtë, Real Madrid gjithnjë ka kryesuar për sa u përket golashënuesve në derbi. Ronaldo ka shënuar tetë gola në 15 ndeshje të tij në kampionat, ku vlen të theksohen tre golat e tij në “Vicente Calderon” në fitoren 1-4, kur trajner i 11-herë kampionëve të Evropës ishte Jose Mourinho.

31-vjeçari mban rekordin e golave në Kupën e Mbretit, gjithnjë në derbin madrilen, me gjashtë rrjeta, teksa nuk mund të harrohet goli i tij në kohën shtesë dhe ai në penalltinë e pestë repektivisht në dy finalet e fundit me bardhekuqtë në Champions League.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.