Reforma në drejtësi, mazhoranca bën 104 ndryshime në ligjin për KLGJ e KLP

reforma-drejtesiLigji për organet e qeverisjes së sistemit gjyqësor i parqitur ne Kuvend per miratim ka ndryshuar në rreth 104 nene të tij.
Ndryshimet mesohet se janë bërë nga mazhoranca në komisionin e posaçëm të reformës në drejtësi me asistencë të Euraluis dhe Optad.

Nga ana tjeter opozita e ka kundërshtuar këtë ligj si antikushtetuese, ndërsa këto ndryshime sipas saj e kanë thelluar konfliktin, pasi deputeti Bylykbashi tha se ndërhyrjet riciklojnë elementë të tjerë antikushtetues.

Amendamentet parashikojnë një komision Ad Hoc i cili do të filtrojë të gjithë kandidaturat që kanë të drejtë të konkurojnë për anëtarë në Këshillin e Lartë Gjyqsor dhe Këshillin e Lartë të Prokurorisë.

Më parë procesin e flitrimit e bënin dhoma e avokatisë e noterëve dhe juristëve.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Kodheli: Ushtria shqiptare në luftën ndaj ISIS, na e kërkoi SHBA

Ministrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli, diten e sotme raportoi në Komsionin e ...