Zbulimi i Edi Ramës: Këto janë tri gjërat që trembin serbët

ramaTri gjëra i trembin qytetarët e Serbisë, sipas kryeministrit shqiptar Edi Rama.

Kreu i qeverise sqaroi se çfarë kishte dëgjuar gjatë vizitës në Serbi. Komentet e tij u bënë gjatë takimit me përfaqësues në Samitin e Diasporës që u zhvillua sot në Tiranë, teksa ai u pyet nga deputeti i Luginës së Preshevës, Riza Halimi nëse do të ketë një qasje të re të qeverisë serbe për zgjidhjen e problemeve të shqiptarëve të Luginës së Preshevës

LEXO EDHE:  Veliaj: Keqardhje që opozita nuk erdhi të mbillte një pemë për qytetin
Kliko per me shume info

“Jam shumë mirënjohës shqiptarëve të Luginës së Preshevës që ishin me mua në Beograd. Ne e kemi zgjidhur problemin e njohjes së diplomave. Problemet krijohen nga burokracia. Në Serbi kishte një fjalë që thoshte; serbët i tremben avionëve të NATO-s, tankeve të Rusisë dhe zyrave të shtetit”, theksoi Rama.

Sipas tij, “ka edhe më keq nga pikëpamja e administratës dhe zvarritjes së procesit”.

LEXO EDHE:  Rama akuza opozitës: Propagandë në Shkodër me fotot e 2010. Komentuesit kundër kryeministrit

“Nga ana tjetër kemi hyr në proces edhe për çështjen e librave në shqip për shkollën. Ne jemi në ndjekje. Para dhe pas vizitës, ka një komunikim konstat me palën serbe dhe ka shumë më disponim për të diskutuar çështjet e shqiptarëve në Luginën e Preshevës”, theksoi Rama.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here