Rama: Piramidë e re pagash në administratë, 100 milionë USD për rritjen e rrogave

rama-pagatQeveria ka prezantuar pasditen e kësaj të mërkure planin e saj për modernizimin e administratës publike, duke e vënë theksin tek rritja e rrogave për punonjësit e kësaj kategorie.

Duke marrë fjalën në këtë event, kryeministri Rama ka deklaruar se shërbëtorët e shtetit duhet të vlerësohen për kontributin e tyre në realizimin e reformave të qeverisë së tij.

Kliko per me shume info

“Besoj se është momenti që të gjithë ata që i shërbejnë këtij shteti të ndajnë frytet e para të reformave dhe rritja e pagave nuk është thjesht e zakonshme, por është dhe një shpërblim i merituar për gjithë mbështetjen që ata i kanë dhënë reformës”, ka thënë Rama.

Ai ka bërë me dije se, “qeveria ka vendosur që të spostojë nga buxheti i shtetit në atë të familjeve 100 milionë dollarë, për të rritur rroga e pensione”.

“Është hera e parë që hiqen kaq shumë para për administratën nga buxheti i shtetit”, ka thënë Rama.

Në vijim të fjalës së tij Rama i ka quajtur “përralla” pretendimet e opozitës se qeveria e tij ka rritur taksat. Ai ka theksuar se, në rreth 3 vjet e gjysmë kjo qeveri ka bërë shumë më tepër se qeveria e kaluar në 8 vjet, duke shpenzuar 540 milionë dollarë për fuqinë blerëse.

Më herët, ministri i Financave Arben Ahmetaj sqaroi se, pagat për administratën do të rriten 7 për qind dhe se fondi për këtë rritje shkon 7.2 miliardë në nivel 12-mujor.

“Ka një fond tjetër për transferimet nga administrata publike në atë lokale dhe është hera e parë që ka një shumë kaq të konsiderueshme në dispozicion të administratës publike, duke filluar nga mjekët e duke vazhduar me mësuesit, policët, ushtarët”, tha Ahmetaj.

Shefi i financave shqiptare nënvizoi se, paketa e rritjes do të ketë edhe një “fytyrë sociale” sa i përket pagave të ulëta. “Kjo rritje bazohet tek suksesi i reformës, tek rritja e pagave pa borxh”, shtoi Ahmetaj.

2 COMMENTS

  1. pse a nuk kemi LEK shqiptare po dollare
    kemi 104 vjet shtet kemi parane tone deri kur do llogoritim me dollare e lira vlerat tona o MJERAN
    me mire nje gure te koka e varrit se ty ne krye te vendit

    • dhe je nje cope GOMAR, shet edhe mendje… Llogarite behen ne dollare USA o kafshe, dhe ja, hahahahaha, kemi 104 vjet shtet, e ke kuptuar edhe ti. Dhe kush i ka bere hesapet ne lira pervec ahmet zogut dhe saliut? Meqenese atij i ha mu.in dhe se leviz dot as topi tani per tani nga kreu i vendit mbaje ate gure per varrin tend dhe e perdorsh sa me shpejt qe te jete e mundur.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.