Përmbytjet në vend, Rama mbledh Shtabin e Emergjencave

UntitledReshjet e shiut në vend ende janë të përkeqësuara. Mësohet se në orët e vona të mbrëmjes lumi Vjosë ka dalë nga shtrati duke arritur në kuotat maksimale dhe duke përmbytur disa hektarë me toka në zonë e Novoselës. Sipas raportimeve deri tani janë evakuuar 20 familje, ndërsa 3 banesa janë nën ujë. Banorët e zonës të cilët folën për gjendjen e tyre treguan se nëse niveli rritet edhe me gjysmë metri atëherë do të kemi të njëjtën situatë si vitin e kaluar.
Kryeministri Edi Rama nga kjo situatë, mblodhi Shtabin e Emergjencave për të bërë një analizë të situatës të shkaktuar si pasojë e reshjeve të dendura të ditëve të fundit. Përveç përmbytjeve të shkaktuara nga lumi i Vjosës, mësohet se problematike situata paraqitet edhe në zonën e Lezhës, ku sipas ministres së Mbrojtjes, Mimi Kodheli, në terren ndodhen edhe forcat e ushtrisë, ndërsa në Lezhë janë evakuuar 24 banorë.

LEXO EDHE:  Aksident me vdekje në Bahçallëk, makina përplas biçikletën, humb jetën një person

Ndërkohë, mësohet se në zonën e Shkodrës , sipas ministrit Gjiknuri, nuk ka rrezik për përmbytje. Ai tha gjithashtu se edhe furnizimi me energji elektrike po shkon drejt normalizimit

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here