Mblidhet Këshilli Sigurisë së Lartë, Rama bojkoton

nishani-mbetjePresidenti i vendit, Bujar Nishani organizoi ditën e sotme një mbledhje me Këshillin e Sigurisë Kombëtare, për situatën e krijuar nga kultivimi dhe trafikimi i lëndëve narkotike. Mësohet se orari i përcaktuar se krerët më të lartë të institucioneve të inteligjencës dhe organit të akuzës si dhe ministrat e kabinetit qeveritar i janë drejtuar Presidencës do të takoheshin pak para orës 18:00.
Nga kjo mbledhje, i vetmi që mungon është kryeministri Edi Rama dhe kjo përshkak të axhendës së tij personale. MËsohet se sotme ai u nis drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës, për të marrë pjesë në aktivitetin e organizuar nga galeria njujorkeze “Mariana Goodman”, e cila do të ekspozojë edhe pikturat e kryeministrit shqiptar.

LEXO EDHE:  Nata e parë në burgun turk pas vetëdorëzimit, e dashura e Izet Haxhisë merr në dorë llogarinë e tij në…

Por ndonëse i detyruar nga axhenda, kryeministri e ka shprehur hapur kundërshtinë e tij ndaj mbledhjes së Presidentit Bujar Nishani, duke ironizuar: “Më 1 nëntor Rama pati deklaruar: “Të mblidhet Këshilli i Sigurisë Kombëtare për kanabisin?! Jo, duhet të mblidhet Këshilli Kombëtar i PD-së dhe redaksitë e gazetave e të portaleve të SHQUP-it”.

Kliko per me shume info

Presidenti kërkon të dijë nga aktorët përgjegjës të institucioneve shtetërore se cilat janë shkaqet që sollën këtë situatë me kultivimin e narkotikëve si do të luftohet fenomeni qe ka shqetësuar dhe partneret.

LEXO EDHE:  Ish-zyrtari i PD në gjyq, milionat që nuk deklaroi dhe personi që përdorte për të fshehur pasurinë

KRERË INSTITUCIONESH E MINISTRA MBËRRIJNË NË PRESIDENCË
ORA 18:14- Në presidencë kanë mbërritur Kreu i Kuvendit, Ilir Meta, kryeprokurori Adriatik Llalla, Ministri i Brendshëm Saimir Tahiri, ministri i Drejtësisë Ylli Manjani dhe Kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror, Visho Ajazi Lika, ministri i Jashtëm Ditmir Bushati dhe kreu i komisionit të Sigurisë, Spartak Braho. Në mbledhje janë po ashtu Zv.kryeministri Niko Peleshi, Minisitri i Financave, Arben Ahmetaj si dhe ai i Transporteve, Sokol Dervishi.

LEXO EDHE:  Vranë 19-vjeçarin grek, zbulohet identiteti i një prej shqiptarëve

Pritet që ministri i Brendshëm Saimir Tahiri të japë një prononcim për mediat pas mbledhjes së Këshilliit të Sigurisë.

Kliko per me shume info

3 COMMENTS

  1. PRESIDENTI SE PARI TE NDAHET NGA PD, PASTAJ ESHTE I BESUSHEM. NUK ESHTE E NEVOJSHME TE MBLEDHE KESHILLIN E SIGURISE SE NUK A KANOS LUFTA POR TE NDIMOI NE REFORMEN NE DREJTESI.

  2. Shume vone i ka ren nder mend presidentit,kryeministri si dhe te gjithe ministrat e parlamentaret producent e subvencionues te bimeve narkotike si dhe pronare te laboreve te droges nuk marin pjese sepse nuk eshte ne interes te tyre per te prish^bizneset ^ e krimit.

    Populli ka thene; preja veshet sa eshte kelysh, se po u rit te han,e ske ci ben.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here