Vladimir Putin tregon raketën: “Për 13 minuta shfaros Londrën”

raketa-rusiPresidenti rus Vladimir Putin ka treguar edhe njëherë dhëmbët ndaj Evropës, ndërsa tensionet janë në nivele të larta.

Raketa më e re ruse, sipas Putin, për 13 minuta godet Londrën dhe e shkatërron atë plotësit.

Raketa RS-28 SARMAT u zbulua muajin e kaluar dhe ka shpejtësi maksimale prej 4.3 milje në sekondë. Është projektuar që të kalojë dhe sistemet mburojë anti-raketore.

Ajo është një nga raketat më të mëdha bërthamore të ndërtuara ndonjëherë nga Rusia.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Një i vrarë dhe dy të plagosur nga sulmi me makinë në Gjermani

Një këmbësor është vrarë dhe dy persona të tjerë janë plagosur nga ...