Dy trimat e partizanëve ja si e shijojnë marrjen e pushtetit!!!

partizanetNjë ditë më parë u festua 72 vjetori i çlirimit të Tiranës, ndërsa Ilir Meta dhe Erion Veliaj nderuar kujtimin e dëshmorëve të rënë gjatë luftës, si dhe veteranët që janë ende gjallë.

Por një foto e publikuar në rrjetet sociale ka prishur festimet. Duken dy partizanë duke u puthur në buzë më njëri-tjetrin (të paktën kështu duken) në gëzimin e fitores së betejës. Kjo foto tregon dy partizanë që festojnë çlirimin e Tiranës më 17 nëntor të vitit 1944.

Fotoja është postuar nga historiani Erald Kapri, i cili e shoqëron atë me këtë diçiturë.

“Dy trimat e partisë që po shijojnë marrjen e pushtetit. Tiranë, 17 Nëntor 1944. P.S., e gjeni tek ekspozita e Arkivit të Shtetit”.shqip

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Monika propozoi bimën 30 mijë usd që do të zhdukë hashashin, ja reagimi surprizues i Metës në Zonë e Lirë (Video)

Një ditë më parë, bashkëshortja e Ilir Metës, Monika Kryemadhi ka folur ...