Politikani austriak: Kosova eshte Serbi!

111463-HAIIELyqbaLideri i Partisë së Lirisë në Austri e njohur si FPO, Heinz-Christian Strache ka dhënë një deklaratë skandaloze në mediat austriake.

 

Kliko per me shume info

Ai e ka komentuar situatën e Kosovës në raport me Serbinë duke treguar qëndrimet e tij proserbe, shkruan Indeksonline.

“Kosova është pjesë e pandashme e Serbisë. Ata duhet të jenë në BE si një shtet i përbashkët në kuadër të Serbisë. Kosova duhet të ketë një lloj autonomie, diçka si e autonomia e Tirolit në Austri. Serbia ka bërë rrugë shpirtërore për në BE dhe e meriton atë. Kam shumë serbë në partinë time, ata janë njerëz të mirë dhe punëtorë. Nëse do të pyetesha unë, Serbisë menjëherë do ti jepja euron si valutë zyrtare” ka thënë Heinz-Christian Strache.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here