Ndalohet grupi islamik që rekrutonte luftëtarë të ISIS, policia gjermane merr masa ekstreme

policia-gjermaneNdalohet një grup personash pasi akuzohen për përpjekje të rekrutimit të luftëtarëve për militantët e Shtetit Islamik. Ngjarja mësohet se ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Gjermani. Nga ky fakt, sipas mediave të huaja, policia gjermane ka bastisur xhami, zyra dhe banesa. LAjmin e bën të ditur dhe e konfirmon Ministria e Brendshme gjermane.

Një zëdhënëse e ministrisë e përshkroi organizatën “Feja e vërtetë” si një rrjet mobilizues për grupin militant Shteti Islamik, megjithëse tha se nuk ka shenja se vetë po planifikonte sulme, njofton AP. Ministri i brendshëm Thomas de Maiziere beson se grupi po nxiste urrejtje, tha ajo. Ministri do të bëjë një deklaratë më vonë gjatë ditës edhe për arrestimet dhe për ndalesën.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Arrihet marrëveshja e armëpushimit në Ukrainë

Një armëpushim i ri është arritur për Ukrainën lindore, por disa separatistë ...