Super-makina për ndjekje, në këtë shtet policia pajiset me “BMW i8”

policia-bmw-i8Në New South Wales të Australisë, policët do të vozisin makina elektrike për patrullim dhe për ndjekje të ndonjë shoferi që nuk e respekton ndalesën.
Modeli i8 do të vihet në shfrytëzim për mbrojtësit e rendit, transmeton Telegrafi. Mirëpo, kjo veturë nuk do të paguhet nga paratë e taksapaguesve, por në formë bashkëpuni me bazën e BMW-së në Sydney.

Po ashtu, ky është një test për të parë nëse këta EV do të jenë të shpejtë për të kryer këto shërbime të domosdoshme.

Nëse gjithçka shkon në rregull, kompania konsideron shtrirjen e këtyre makinave dhe përshtatjen edhe për institucione tjera që vihen në ndihmë.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Apple blen aplikacionin e famshem

Apple e ka blerë aplikacionin e famshëm izraelit, RealFace. Aplikacioni shërben për ...