Deklarata/ “Policia e kishte në kërkim, banda e gjen dhe e ekzekuton”

enkelejd-alibeajKreu i Departamentit të Rendit dhe Sigurisë, Enkelejd Alibeaj thotë se viktima e atentatit mafioz në Fier, Nelgert Pata ishte prej 21 gushtit të këtij viti në kërkim nga policia.

Pasi iu bë një atentat në Tiranë, sipas Alibeaj, ai nuk u paraqit në polici, nuk dha dëshmi, nuk bashkëpunoi, nuk denoncoi.

“Në kërkim, sipas një emërtimi burokratik, pasi viktima jo vetëm nuk kërkohej nga policia, por krerët e saj, të përfshirë në një histori kriminale me të paktën 4 të vrarë deri tani, ofronin mbrojtje ose lehtësi sipas rastit.

nelgert-pataPra policia e shpall zyrtarisht në kërkim prej 3 muajsh dhe nuk e gjen personin edhe pse ai lëviz lirshëm në Tiranë e në qytetet kryesore të vendit, por e gjen banda dhe e ekzekuton. Ky është shteti i Edi Ramës. Kjo është një dëshmi e freskët dhe dramatike se si krerët e policisë të përfshirë në trafiqe e të ndarë sipas bandave, nuk zbatojnë ligjin, por u shërbejnë interesave kriminale. Nuk ka rend e siguri me këtë qeveri, me këtë ministër të brendshëm. Qytetarët kanë nevojë për sundim të ligjit dhe jo të bandave.”- u shpreh Alibeaj.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Vrau shqiptarin e plagosi një tjetër, jepet dënimi pas 20 vitesh për 37-vjeçarin

Një kurd 37-vjeçar është dënuar me katër vjet e tre muaj burg, ...