Pija e zakonshme që shkakton kancer të gjirit

kancer-gjiriGratë që preken më pak nga kanceri i gjirit janë ato në Japoni. Arsyeja kryesore për diçka të tillë janë linjat e tyre elegante.

Sipas rezultateve nga një studim norvegjez, njerëzit të cilët konsumojnë 3 gota me qumësht çdo ditë kanë dy herë më tepër rrezik të zhvillojnë kancer të gjirit në krahasim me ato që konsumojnë vetëm një gjysmë filxhani çaji ose më pak.

Kliko per me shume info

Për fat të keq, jemi të gjithë të vetëdijshëm se numri i njerëzve që preken nga kanceri i gjirit është në rritje. Mund të jenë shumë faktorë se pse qumështi mund të jetë shkaku për një rrezik më të madh të prekjes nga kjo sëmundje.

LEXO EDHE:  E RRALLË/ Më në fund në Shqipëri, regjistrohet për herë të parë fëmija...

Së pari, njerëzit thjesht dyshojnë se konsumimi i qumështit përkeqëson kancerin dhe e zhvillon më tej atë, ndërsa studimi norvegjez e ka shpjeguar dhe provuar se qumështi është në fakt një arsye jo pa peshë në shfaqjen e tij.

Shembujt më të mëdhenj të kancerit të gjirit janë në Britani, Kanada, Finlandë, Suedi apo SHBA. Veçanërisht në këto vende, qumështi është një ndër produktet që konsumohet më tepër.

LEXO EDHE:  Studimi amerikan: Muslimanët do dominojnë Indinë në 2050-ën, ja trendi në Europë

Kanceri i gjirit nuk ekziston në vende, ku qumështi i kafshëve nuk përdoret. Siç e kemi përmendur më lart, gratë të cilat konsumojnë 3 gota qumësht në ditë kanë shanse më të mëdhenj për të zhvilluar kancer të gjirit krahasuar me ato që konsumojnë vetëm gjysmë filxhani apo më pak.

Faktorët e rritjes, shtesat sintetike të vitaminës D dhe hormonet në qumësht janë faktorë kancerogjenë.

LEXO EDHE:  Ibrahim Kodra në 100- vjetorin e lindjes, pa asnjë aktivitet

Megjithatë, këta nuk janë të vetmit faktorë për kancerin e gjirit. Disa lloje të mishit, të pastave, sheqeri, mielli i bardhë dhe gluteni janë gjithashtu arsye për këtë sëmundje. Në kundërshtim me këtë ne kemi ulur konsumimin e perimeve të papërpunuara dhe të peshkut.

Gratë gjithashtu kanë rrezik të rritur të kancerit të gjirit me rreth 20% nëse veshin reçipeta për më tepër se 12 orë në ditë, në rastet kur reçipetat kanë përbërës metalikë apo plastikë brenda tyre./SHIJE/

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here