Studimi/ Jeni përtac? Shkenca ka një lajm të mirë për ju

pune-shpiaSipas një studimi të bërë kohët e fundit është provuar teoria se njerëzit me tru kalojnë më shumë kohë duke mos bërë asgjë.

Studimi është kryer në SHBA dhe mbështet idenë se njerëzit me inteligjencë të lartë mërziten më shpejt, duke bërë që ta kalojnë kohën më shumë duke menduar sesa duke vepruar.

Sipas këtij studimi njerëzit aktive kryejnë më shumë aktivitet fizik për të stimuluar mendjen përmes aktiviteteve të jashtme, për t’i ikur mendimeve.

Kërkimi është realizuar nga Florida Gulf Coast University.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Habisin meshkujt, ky është vendi që u pëlqen më shumë të bëjnë seks

Sipas një hulumtimi të realizuar së fundmi, 73% e meshkujve dëshirojnë të ...