Të entuziasmuar për clirimin e Tiranës, partizanët puthen në buzë (Foto)

partizanet-puthenFestojë clirimin e Tiranës, puthen në buzë partizanët. Së fundmi, Ekspozita e Arkivit të Shtetit ka nxjerrë ‘thesare’ nga e kaluara, një pjesë edhe nga lufta nacional-clirimtare. Një prej fotove të ekspozuara shfaq dy partizanë pas fitores për çlirimin e Tiranës duke u puthur në buzë. Gëzimi i tyre me sa duket ka qenë aq i madh sa është shprehur në këtë formë. Gjithsesi puthja në buzë apo pranë buzës, megjithëse intime ka qenë zakon sidomos në jug të vendit mes njerëzve të afërt pavarësisht gjinisë dhe ende ruhet nga një pjesë e mirë e popullsisë në moshë të thyer.

Fotoja është postuar nga gazetari Erald Kapri në faqen e tij në Facebook me këtë shënim: “Dy trimat e partisë që po shijojnë marrjen e pushtetit. Tiranë, 17 Nentor 1944. E gjeni tek ekspozita e Arkivit te Shtetit”.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Parashikimi i motit për sot, ja sa do të jenë temperaturat

I gjithë vendi do të karakterizohet nga vranësira të lehta, por herë ...